پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

از مالیات افراد کم درآمد هزینه معیشتی کم می شود

آواتار خبرنگار هایسود
192 بازدید
مالیات حقوق

بر اساس اجرایی شدن لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، از مالیات افراد کم درآمد هزینه معیشتی کم می شود کم‌درآمدها مالیات کمتری می‌پردازند و بعد از کسر هزینه‌های معیشتی و ضروری خانوار، اخذ مالیات بر مجموع درآمد مشمولان صورت خواهد گرفت.

از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم طی دو سال گذشته، لایحه پیشنهادی اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، در دستورکار وزارت اقتصاد قرار گرفت تا بر اساس شرایط کنونی، در مقررات قبلی بازنگری جدی صورت گیرد.

تسهیل فرایندهای مالیات‌ستانی، ارتقای عدالت مالیاتی و تقویت بخش مولد اقتصاد کشور، تنها برخی از اهداف دولت و نظام مالیاتی برای اصلاح این لایحه است.

مالیات افراد کم درآمد
از مالیات افراد کم درآمد هزینه معیشتی کم می شود ۳

در برنامه هفتم توسعه نیز تاکید ویژه‌ای بر مالیات بر مجموع درآمد و مزایای آن برای نظام اقتصادی شده است؛ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش «بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه (۵۸): موضوعات راهبردی بخش عمومی (نظام مالیاتی)»، مالیات را ابزار کلیدی برای تحقق اهداف توسعه اقتصادی دانسته و طراحی بهینه قوانین و رویه‌های اجرای نظام مالیاتی را از مهم‌ترین راهکارهای کاهش کسری بودجه، ایجاد درآمدهای پایدار برای دولت، کاهش نابرابری و گسترش عدالت و رفع فقر ذکر کرده است.

مالیات افراد کم درآمد، به صورت واضح به اهمیت مالیات بر مجموع درآمد، تاکید و تصریح شده که در شرایط کنونی اقتصاد ایران، یکی از اقدامات اجتناب‌ناپذیر برای اصلاح ساختار بودجه و اصلاح نظام مالیاتی، استقرار «نظام مالیات یکپارچه بر مجموع درآمدِ» اشخاص حقیقی است. بر اساس این گزارش، الزام به استقرار نظام مالیات بر مجموع درآمد، از نقاط قوت لایحه برنامه هفتم است.

کم شدن هزینه های معیشتی از مالیات

پذیرش هزینه‌های معیشتی خانواده‌ها یکی از اصلاحات لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم است، برای درک اهمیت این لایحه که هزینه‌هایی از جمله تحصیل و مسکن (سود و کارمزد تسهیلات) و درمان را به عنوان هزینه‌های قابل کسر از درآمد افراد مشمول مالیات مدنظر قرار داده، نگاهی به آمارهای موجود، درباره هزینه و درآمد خانوارها قابل تامل است.

مطلب تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی را بخوانید.

مالیات افراد کم درآمد

گزارش مرکز آمار ایران در قالب طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار (شامل ۱۹ هزار و ۵۶۷ خانوار شهری و ۱۸ هزار و ۳۸۴ خانوار روستایی) کشور نشان می‌دهد در سال ١۴٠١، متوسط درآمد سالانه‌ یک خانوار شهری حدود ۱۶۷ میلیون تومان و متوسط هزینه‌ خالص سالانه‌ یک خانوار شهری، حدود ۱۳۷ میلیون تومان است. نتایج این نظرسنجی، بدین معناست که به طور متوسط هر خانوار شهری، ماهانه حدود ۱۴ میلیون تومان درآمد و ۱۱.۵ میلیون تومان هزینه داشته‌ و رشد متوسط درآمد سالانه، بیشتر از رشد متوسط هزینه کل سالانه است.

هزینه های غیر خوراکی ۷۲.۵ درصد هزینه های خانوار را تشکیل می دهد

مالیات افراد کم درآمد، سهم مسکن، سوخت و روشنایی ۵۲.۵ درصد، سهم هزینه‌های خوراکی و دخانی ۲۷.۵ درصد و سهم بهداشت و درمان ۹.۱ درصد از سبد هزینه خانوار شهری در سال ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده است؛ به تعبیر دیگر، ۷۲.۵ درصد سبد هزینه خانوار سال گذشته، مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی و ۲۷.۵ درصد متعلق به هزینه‌های خوراکی و دخانی بوده است.

تایج منتشرشده دیگر در ابتدای امسال نشان می‌دهد هزینه موادغذایی صبحانه، ناهار و شام یک خانوار سه‌نفره در ماه بدون احتساب ادویه‌جات، هزینه انرژی و غیره، بیش از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

تازه‌ترین برآورد رسمی از هزینه اجاره‌نشینی نیز بیانگر این است که خانوارهای ساکن استان تهران، سال گذشته، به طور متوسط، «نصف + ۱» درصد حقوق خود را برای اجاره هزینه کرده‌اند.

مطلب مشاوره مالیاتی را بخوانید.

با توجه به میزان افزایش حقوق‌ ۲۱ تا ۲۷ درصدی در سال جاری، حداقل هزینه ماهانه خورد و خوراک خانوار سه‌نفره تهرانی، حدود ۷۵ درصدِ دستمزد مصوب یک کارگر متاهل دارای فرزند را شامل می‌شود. ضمن اینکه هزینه‌های مسکن، ارتباطات، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان، آموزش و غیره، شرایط را برای کم‌درآمدها بغرنج می‌کند.

عدم توجه قانون فعلی مالیات‌های مستقیم به هزینه‌های معیشتی

طبق مالیات افراد کم درآمد، از نظرسنجی مرکز آمار ایران گرفته تا سایر بررسی‌های مرتبط با سبد معیشت خانوار، موضوع مالیات بر مجموع درآمد افراد، اهمیت ویژه پیدا می‌کند، زیرا طبق قانون فعلی مالیات‌های مستقیم، هزینه‌های اجاره، تحصیل، درمان، سود تسهیلات مسکن و غیره از درآمد مشمولان مالیات کسر نمی‌شود.

پس افرادی که طبق آمارگیری مرکز آمار ایران، مثلا ماهانه حدود ۱۴ میلیون تومان درآمد دارند و باید هزینه‌های معیشتی یادشده را بپردازند، بدون اینکه این هزینه‌های معیشتی از درآمدشان کسر شود، در گروه مشمولان مالیات بر مجموع درآمد هستند، قاعدتا این موضوع برای اقشار کم‌درآمد یا دهک‌های متوسط جامعه، با تورم موجود و هزینه‌های فزاینده، قابل هضم نیست و فشار زیادی بر آنها وارد می‌کند.

شاید مطلب تهیه لایحه دفاعیه مالیاتی برای شما مفید باشد.

در این شرایط، مالیات افراد کم درآمد قانون مالیات‌های مستقیم سال ۱۳۹۴ که با انجام تغییرات و اصلاحاتی در طول سال‌های گذشته در حال اجراست و هزینه‌های فزاینده خانوارها در سال‌های اخیر را به‌ویژه در عرصه مسکن، بهداشت و تعلیم و تربیت، در حوزه مالیات بر مجموع درآمد را مدنظر قرار نمی‌دهد، بسیار چالش‌زاست. از این‌رو، اخیرا دولت در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، پیشنهاد کرده که هزینه‌های خانوار، مانند اجاره، سود و کارمزد تسهیلات مسکن، تحصیل در مقاطع رسمی از مدرسه تا آموزش عالی، هزینه درمان و حق بیمه، به عنوان هزینه قابل کسر مالیاتی از درآمد مشمول مالیات افراد لحاظ شود.

اجرایی شدن این لایحه، مالیات افراد کم درآمد علاوه بر رفع بی‌عدالتی در حوزه پرداخت مالیات خصوصا بین اقشار کم‌درآمد، به ساماندهی نظام مالیاتی و تحقق اهدافی مانند کنترل تورم و رکود، توزیع عادلانه درآمدهای عمومی، امکان ارتقای خدمات عمومی در حوزه بهداشت، آموزش و زیرساخت، تامین منابع مالی دولت در مواقع بحران یا کاهش درآمد و جذابیت‌زدایی از فعالیت‌های غیرمولد کمک می‌کند.

هرچه درآمد کمتر باشد مالیات کمتر است

اکنون با قبول کردن هزینه‌های معیشتی در قالب لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم از سوی دولت سیزدهم که کلیات آن توسط هیات وزیران تصویب شده، به نظر می‌رسد عدالت مالیاتی از حالت شعاری به عمل تبدیل شده؛مالیات افراد کم درآمد لایحه‌ای که با تصویب نهایی و اجرای آن، عملا پردرآمدها، مالیات بیشتری می‌پردازند و فاصله معنادار توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه، از وضعیت نامطلوب کنونی، به وضعیت نسبتا مطلوب آینده، تغییر جهت خواهد داد.

خدمات مالی و سرمایه گذاری

تولید محتوا و سئو : داریس

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " از مالیات افراد کم درآمد هزینه معیشتی کم می شود "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید