پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

با اجرای برنامه طبقه بندی مشاغل ، برای مزد کارگران عدالت برقرار می شود

آواتار خبرنگار هایسود
254 بازدید
طبقه بندی مشاغل

معاون وزیرکاربا ذکر این مسئله که تا پایان دولت سیزدهم، برنامه طبقه بندی مشاغل بالغ بر ۱۵هزار نفر مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهند شد گفت: مطابق طرح طبقه بندی، مزایای مزدی همه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار باید پرداخت شود.

قانون کار آیین نامه و دستورالعمل هایی را برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تصویب کرده است مطابق ماده ۴۸ و ۴۹ این قانون، اجرای این طرح می تواند به عدالت مزدی کمک کند.

شاید صفحه تهیه صورتهای مالی برای شما مفید باشد.

طبقه بندی مشاغل
با اجرای برنامه طبقه بندی مشاغل ، برای مزد کارگران عدالت برقرار می شود ۳

مروری بر قوانین کار

مطابق ماده ۴۸قانون کار به منظور جلوگیری از بهره‌کشی از کار دیگری وزارت کار موظف است نظام ارزیابی و طبقه‌بندی مشاغل را با استفاده از استاندارد مشاغل و عرف مشاغل کارگری در کشور تهیه کرده و به اجرا درآورد.

بر اساس ماده ۴۹قانون کار ، کارفرمایان موظفند با همکاری کمیته طبقه‌بندی مشاغل کارگاه یا موسسات ذیصلاح این طرح را تهیه و پس از تایید وزارت کار در کارگاه به اجرا درآورند، این قانون برای استقرار مناسبات صحیح کارگاه در زمینه مزد و مشخص شدن شرح وظایف و دامنه مسئولیت مشاغل مختلف در کارگاه‌ها است.

مطلب تهیه طرح توجیهی اقتصادی را مطالعه بفرمایید.

طرح طبقه بندی مشاغل

طرح طبقه‌بندی مشاغل با هدف برخورداری کارکنان و کارگران مشمول قانون کار از مزایای گروه، سنوات و مزد با رعایت شرایط احراز شغلی پیش‌بینی شده و در کارگاه‌های بالای ۵۰نفر کارکن لازم الاجرا است؛ این طرح در واقع در کارگاه‌هایی که به حد نصاب ۵۰نفر کارگر و نیروی کار یا بیش از آن می‌رسند به اجرا در می‌آید و کارفرمایان مکلفند برابر ماده ۴۸قانون کار، نیروهای کار خود را مشمول طبقه بندی قرار بدهند.

همه کارگاه‌های مشمول قانون کار با ماهیت‌ دولتی، خصوصی و تعاونی در قالب انجام کارهای خدماتی، عمرانی، آموزشی و شرکت‌های پیمانکاری حقیقی یا حقوقی با هر نوع فعالیتی و هر تعداد پرسنل مشمول اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند؛ کارگران با قراردادهای موقت نیز در هر شرکتی حتی پیمانکاری شامل این طرح هستند.

شهریور ماه امسال بود که رعیتی فرد با تاکید بر الزام اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در کارگاه‌های بالای ۵۰نفر اعلام کرد که ۵۹۰۰کارگاه هنوز این طرح را رعایت نکرده‌اند؛ این در حالیست که طبق قانون، همه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار اعم از قرارداد موقت، دائم، فصلی و حتی کارگران شرکت‌های پیمانکاری حقیقی یا حقوقی مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل‌ هستند و مزد و مزایایشان باید در چارجوب این قانون پرداخت شود.

علی حسین رعیتی فرد, معاون وزیرکار با بیان اینکه تعامل میان کارگر و کارفرما برای تنظیم بازار کار به یک روش تبدیل شده، ادامه داد: در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز بازرسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مثل سایر مناطق کشور وظایف خود را انجام می دهند.

رعیتی فرد با بیان اینکه در ۲۴منطقه آزاد و ویژه اقتصادی دیگر نیز احکام مدیران کار و خدمات اشتغال صادر شده است، گفت: سعی داریم در آینده با گردهمایی مناطق آزاد، اختلافات مربوط به حوزه کار را برطرف ساخته و مشکلات این حوزه را مرتفع سازیم.

وی با بیان اینکه اعتصابات و تشکیل پرونده ناشی از اختلاف میان کارگر و کارفرما در سال گذشته ۱۴٪ کاهش یافته است، گفت: برای ایجاد عدالت فردی، به دنبال برچیدن انحصار و رانت‌ هستیم و برای این مهم، با همکاری سازمان سنجش، برگزاری آزمون‌های مختلف را پیشنهاد داده‌ایم.

از مطلب تهیه طرح کسب و کار دیدن کنید.

رعیتی‌فرد بیان کرد: در حوزه طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز به دنبال رسیدن به عدالت فردی هستیم، به‌طوری که باید فرق بین کارگر ساده و کارگر ماهر مشخص شود تا بدینوسیله برای بخش تولید ایجاد انگیزه صورت گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه گستره پوشش این وزارتخانه بالغ بر ۵۵میلیون نفر است، یادآور شد: تا پایان دولت سیزدهم، بالغ بر ۱۵هزار نفر مشمول طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهند شد.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

1 دیدگاه برای پست " با اجرای برنامه طبقه بندی مشاغل ، برای مزد کارگران عدالت برقرار می شود "


شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید