پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

با قانون جدید مالیات بعضی افراد صفر می شود؟

آواتار خبرنگار هایسود
242 بازدید
اخبار مالیات

یک کارشناس اقتصادی گفت: در حال حاضر هزینه‌های زندگی مثل اجاره مسکن، آموزش و پزشکی در نظر گرفته نمی‌شود، ولی در محاسبه مالیات بر مجموع درآمد پس از جمع درآمدها، بعضی از این هزینه‌ها کسر می‌شود و یک معافیت پایه هم داده می‌شود، بعد از آن مالیات محاسبه می‌شود.

اخبار مالیاتی
با قانون جدید مالیات بعضی افراد صفر می شود؟ ۳

جزئیات صحبت های مهدی سرمست در خصوص مالیات

مهدی سرمست درباره مزیت‌های لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم گفت: درحال‌حاضر شیوه مالیات ستانی در کشور ما به این شکل است که یک سری مالیات‌های جداگانه و پراکنده‌ای گرفته می‌شود مثل مالیات بر درآمد اجاره، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات حقوق و بعضی پایه‌های مالیاتی هم معاف هستند مثل مالیات سود سپرده و عایدی و سرمایه که تا الان معاف بودند.

وی افزود: این پراکندگی و یکسان ندیدن پایه‌های مالیاتی وضع ناعادلانه‌ای را رقم زده است. زیرا هر کدام نرخ‌های متفاوتی دارند، معافیت‌های خاص خودشان را دارند و باعث شده مشخص نشود کسی که پردرآمد است و از چند منبع درآمدی، کسب درآمد می‌کند واقعا مالیات بیشتری می‌دهد یا نه.

از صفحه مشاوره مالیاتی دیدن کنید

سرمست مزیت دیگر برای مالیات بر مجموع درآمد را کسر هزینه‌های زندگی برای محاسبه آن عنوان کرد و افزود: این در حالی است که هم اکنون هزینه‌های زندگی مثل هزینه‌های آموزش، اجاره، پزشکی و… در نظر گرفته نمی‌شود، ولی در محاسبه مالیات بر مجموع درآمد پس از جمع درآمدهای فرد، برخی از این هزینه‌ها کسر می‌شود و یک معافیت پایه هم داده می‌شود و بعد از آن متناسب با نرخ مالیاتی، مالیات گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: این سیستم یک سیستم عادلانه‌ای است که هرکس متناسب با نیازهای زندگی و متناسب با سطح درآمدش مالیات می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: به طور کلی این سیستم عادلانه نیست که یک کارگر یا کارمند قبل از دریافت حقوق مالیات دهد، ولی کسی که صدها میلیون درآمد دارد و یا سپرده در بانک دارد و یا از طرق دیگر درآمدهای کلان دارد، مالیاتی ندهد.

شاید مطلب تهیه و تنظیم اظهار نامه مالیاتی برای شما مفید باشد

این پژوهشگر اقتصادی در ادامه درباره شیوه عملی اجرای مالیات بر مجموع درآمد گفت: برای اجرای این موضوع، اطلاعات افراد از مجموعه‌های مختلف جمع آوری می‌شود مثلا شرکت یا مجموعه دولتی که حقوق به فرد پرداخت می‌کند، اطلاعاتش را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کند و یا بانک اگر تسهیلاتی داده و اگر سود سپرده می‌دهد، اطلاعاتش را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کند و اگر اطلاعاتی از معاملات فرد داشته باشد آن سازمان مثل سازمان ثبت یا مراکز تعویض پلاک و… اطلاعات را برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کنند به همراه تراکنش‌های بانکی فرد و این‌ها تطابق داده می‌شود و همچنین هزینه‌ها هم کسرمی شود و مجموعه این‌ها به صورت یک پیش فرض اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی برای فرد به نمایش گذاشته می‌شود که هر فرد هم می‌تواند اصلاح یا اعتراضات خود را در یک بازه زمانی اعلامی انجام دهد.

سرمست افزود: لایحه مالیات بر مجموع درآمد در روزهای اخیر به مجلس ارسال شده است و البته هنوز اعلام وصول نشده است.

وی در پایان تاکید کرد: با اجرای این پایه مالیاتی، علاوه بربرقراری بیشتر عدالت مالیاتی، چون برخورد یکسان با درآمدهای مختلف می‌شود، این موضوع بر روی کارآیی اقتصادی و نظام انگیزشی اقتصادی هم تاثیر مثبت دارد به صورتیکه فعالیت‌های اختلال زا هم مشمول مالیات می‌شوند و به نفع فعالان اقتصادی واقعی در جامعه خواهد شد.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " با قانون جدید مالیات بعضی افراد صفر می شود؟ "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید