پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

برخی معافیت مالیاتی ها برای سال ۱۴۰۳

آواتار خبرنگار هایسود
206 بازدید
معافیت مالیات

رییس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که مالیات ۵۰درصد از مشاغل و اصناف برای سال ۱۴۰۳ صفر شده است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، هادی سبحانیان، با بیان اینکه، نباید هزینه های پایدار برای دولت ایجاد کنیم و آن را به درآمدهای ناپایدار نفت متصل کنیم، در دیدار با دانشجویان گفت: به خاطر تحریم های بین المللی و چالش های فروش نفت، با جریان درآمدی ناپایدار مواجه هستیم.از منظر مبانی نظری نباید منابع بودجه دولت را به یک جریان درآمدی ناپایدار مثل نفت گره بزنیم.

وی تصریح کرد: نفت دارایی و سرمایه این کشور است. صرفا برای ما نیست، سهم نسل های آینده هم هست و نباید صرف امور جاری شود بلکه باید صرف جریان درآمدی و سرمایه گذاری کشور شود.

شکایت از بی‌عدالتی در پرداخت مالیات

او اضافه کرد: مردم‌ هم امروز بیشتر از آنکه از پرداخت مالیات شکایت داشته باشند، از بی عدالتی در پرداخت مالیات گلایه دارند. رفع معضل بی عدالتی، سیستمی کردن و هوشمندسازی نظام مالیاتی است. 

به صفحه تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید.

سبحانیان گفت: آیا امروز سازوکار مالیات ستانی عادلانه است؟ متاسفانه پاسخ خیلی مثبت نیست. چون برخی از عوامل منجر به بی عدالتی می شوند. یکی از مظاهر بی عدالتی این است که با مودیان و فعالان اقتصادی برخورد یکسانی صورت نمی گیرد، مردم در جواب به یک مساله مالیاتی با پاسخ های متفاوتی روبرو می شوند. که با هوشمند شدن نظام مالیاتی از برخوردهای سلیقه ای دور خواهیم شد.

او افزود: نظام مالیاتی کشور از دهه‌های گذشته مشکلات زیادی داشته و سنتی بوده است. باید به سمت نظام مالیات ستانی مبتنی بر داده حرکت کنیم. وقتی همه چیز در فرایند سیستمی قرار گرفت آن وقت از نظام سنتی فاصله خواهیم گرفت و در یک نظام هوشمند و مدرن، مالیات عادلانه رسیدگی و اخذ خواهد شد.

معافیت مالیات
برخی معافیت مالیاتی ها برای سال ۱۴۰۳ ۳

سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای قانون است

رئیس کل سازمان امور مالیات کشور خطاب به دانشجویان‌ بیان داشت: هر آنچه قانون گذار مصوب کرده سازمان امور مالیاتی مکلف به اجرای آن است از جمله مالیات بر خانه ای لوکس که در سنوات گذشته بر اساس قانون بودجه اجرا شده است.

وی ادامه داد: انتظار داریم در تبیین این موضوع به ما کمک کنید؛ اینکه سازمان مالیاتی مجری قانون است و نه می تواند یک ریال از چیزی که معاف هست مالیات بگیرد و بالعکس نه از چیزی که مشمول مالیات هست، می تواند مالیات نگیرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مطالبه گری اجتماعی مخصوصا از طرف نخبگان و جامعه دانشگاهی در سرعت بخشیدن حرکت به سمت نظام مالیاتی هوشمند نقش بسزایی دارد. در حال حاضر بسیاری از فرایندهای مالیاتی سیستمی و سامانه ای شده، تا مودیان اصلا نیازی به حضور در ادارات مالیاتی پیدا نکنند. ما معتقدیم مودیان حتی المقدور به ادارات مالیاتی مراجعه نکنند. تا نه زمانش هدر برود و نه خدای نکرده خلافی اتفاق بیفتد.

ثروتمندان بیشتر تحت فشار مالیاتی قرار می گیرند

وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که برای ما بسیار حائز اهمیت هست این است که فشار مالیاتی بر تولید را کم کنیم. در بسیاری از نقاط دنیا بار اصلی پرداخت مالیات بر ثروتمندان، پردرآمدها و کسانی است که مصرف بیشتری دارند.

سبحانیان بیان داشت: ما باید به سمت کاهش مالیات بر تولید برویم. باید فعالیت های تولیدی و مولد و دارای ارزش افزوده را با مکانیسم مالیاتی ترغیب بکنیم و در مقابل فعالیت های غیر مولد و دارای جنبه سفته بازی باید جلویش را بگیریم. لذا مالیات صرفا ابزار درآمدزایی نیست بلکه ابزار مهم سیاست گذاری اقتصادی هم هست.

به صفحه مشاوره مالیاتی مراجعه کنید.

سبحانیان یادآوری کرد: بیش از ۵۰ درصد اصناف و مشاغل مالیاتشان صفر مطلق است. حدود یک درصد اصناف و مشاغل ۵۰ درصد مالیات این حوزه را می پردازند. این آمار حاکی از این است که رویکرد ما مالیات ستانی از دانه درشت ها است.

در پایان وی تاکید کرد: ما معتقدیم نباید از همه مردم مالیات اخذ شود. باید از کسانی مالیات گرفت که دارای تمکن مالی هستند به همین دلیل در قوانین بودجه سنواتی، معافیت سالانه حقوق و… افزایش می یابد. مثلا امسال که معافیت حقوق ۱۰ میلیون تومان بود، در سال آینده به ۱۲ میلون تومان افزایش یافت. در حوزه اصناف و مشاغل نیز که امسال درآمد مشمول تا ۴۷ میلیون تومان معاف بود به ۱۴۴ میلیون تومان افزایش یافت.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " برخی معافیت مالیاتی ها برای سال ۱۴۰۳ "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید