پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

تعیین تکلیف مالیات ناشران و هنرمندان توسط وزیر فرهنگ

آواتار خبرنگار هایسود
230 بازدید
وزیر فرهنگ

وزیر فرهنگ در جمع خبرنگاران، درباره جزئیات احداث خانه جشنواره در تهران توضیح داد. او اخبار جدیدی درباره مالیات هنرمندان و ناشران داد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که امروز (جمعه، دهم آذر ۱۴۰۲) برای افتتاح گام دوم کارخانه کاغذ و چوب مازندران به این استان سفرکرده است، در جمع خبرنگاران حاضر شد.

او درباره ایجاد شهرک صنایع خلاق، کانون‌های فرهنگی در نقاط مختلف کشور، مسئله کاغذ ایرانی، مالیات هنرمندان، محلی برای جشنواره‌ها فرهنگی و هنری و نمایشگاه کتاب سخن گفت.

وزیر فرهنگ
تعیین تکلیف مالیات ناشران و هنرمندان توسط وزیر فرهنگ ۳

اسماعیلی درباره ایجاد «شهرک صنایع خلاق فرهنگی» اظهار کرد: دوستان ما به دنبال راه‌اندازی «شهرک صنایع خلاق فرهنگی» بودند؛ یک‌فصل از سندهای تحول دولت به اقتصاد فرهنگ اختصاص‌یافته است. هفته گذشته طرح «دهکده [شهرک] صنایع خلاق فرهنگی» را در شورای هنر تصویب کردیم. دو زمین نامزد ایجاد این دهکده هستند؛ یک زمین ۱۵ هکتاری در قشم که در کنار دریا واقع شده و جای خوبی است و زمین دیگر در تهران است. ان‌شاءالله در چند روز آینده یکی از این دو زمین را انتخاب خواهیم کرد.

او در ادامه سخنان خود با بیان این‌که تمایل دارد این شهرک در قشم راه‌اندازی شود، گفت: به چند دلیل مایلم این اتفاق در قشم بیفتد، یکی این‌که می‌تواند نقطه کانونی [هاب] منطقه خلیج‌فارس شود، دلیل دیگر نیز توجه به جایگاه قشم است؛ ما باید از حالت انفعال درآمده و در حالت تعامل قرار بگیریم.

وزیر ارشاد سپس با اشاره به این‌که به دنبال راه‌اندازی چند نقطه کانونی در کشور هستند، توضیح داد: در دوساله اخیر دنبال ایجاد چند نقطه کانونی در نقاط مختلف کشور برای موضوعات مختلف فرهنگی هستیم؛ مثلاً در «قشم» به دنبال ایجاد شهرک صنایع خلاق فرهنگی هستیم، با شهرداری «مشهد» کاری را درباره ایجاد مجموعه رسانه‌ای برای کشورهای منطقه آسیای میانه، آسیای مرکزی و افغانستان شروع کردیم که به‌زودی خبرهایش را اعلام خواهیم کرد. در «تبریز» با همکاری بنیاد آذربایجان، برنامه‌هایی را برای کشورهای قفقاز جنوبی، قفقاز شمالی مثلاً جمهوری‌های داغستان، چچن، روسیه و شهر دربند داریم. در خوزستان نیز به این هم نحو است.

از صفحه مشاوره مالیاتی دیدن کنید.

وی ادامه داد: بنابراین چند نقطه اصلی را در نظر داریم؛ مثلاً در همین مازندران و در شهر «رامسر»، جشنواره منطقه‌ای سینمای کشورهای حوزه دریای خزر خواهیم داشت که به‌زودی برگزار خواهیم کردیم. آقای خزاعی به همه این کشورها سفر کرده و کارهایش انجام شده است.

او خاطرنشان کرد: مجموعه تحولاتی که رخ‌داده در حوزه دیپلماسی فرهنگ و هنر تعریف می‌شود که این موضوع مسئله مهم ماست و این طرح‌ها، در این حوزه پیش‌برنده هستند. موضوعات مطرح شده، پروژه‌های مهم ما هستند که تاکنون آن‌ها را رسانه‌ای نکردیم. این دست فعالیت‌ها، کارهای بزرگ و بلند فکرکردن اولیه ما هستند که یکی‌یکی در حال اجرا شدن هستند.

محل “خانه جشنواره” کجاست؟

وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود، ایجاد «خانه جشنواره» را از دیگر طرح‌هایی اعلام کرد که قرار است در منطقه ۶ تهران راه‌اندازی شود.

به گفته او حدود یک سال و نیم است که به دنبال تملک زمینی هستند و تملک آن در مراحل آخر قرار دارد. قرار است این ساختمان ۲۰ طبقه و بر اساس معماری ایرانی و اسلامی باشد.

وزیر ارشاد درباره این‌که این مکان صرفاً محلی برای جشنواره‌ها خواهد بود و یا نمایشگاه کتاب هم شاملش می‌شود، گفت: صرفاً جشنواره‌ها؛ نمایشگاه کتاب در مصلی و در مساحتی نزدیک به ۲ میلیون متر مربع برگزار می‌شود که مساحت بی‌نظیری است و این مساحت را در هیچ جا نمی‌توانیم فراهم کنیم. البته این‌که نمایشگاه در مصلی برگزار شود یا نه، بحث دیگری است.

از صفحه تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی دیدن کنید.

ملغی شدن لایحه مجلس درباره مالیات ناشران

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سؤال تسنیم درباره کاهش معافیت مالیاتی ناشران از ۱۰۰ درصد به ۲۵ درصد در لایحه بودجه گفت: زمانی که در هیئت دولت، لایحه مطرح شد، پیشنهاد اصلاح دادم که پیشنهاد اصلاح من تصویب شد و نسخه لایحه برای اصلاح رفته است.

سرنوشت مالیات هنرمندان

او درباره اصلاحیه لایحه نیز با بیان این‌که معافیت مالیاتی تقریباً به‌صورت قبل است، گفت: اتفاق مهم دیگری افتاده است؛ اینکه عواید بخش فرهنگ و هنر و مالیات‌هایی که در این حوزه اخذ می‌شود، به صندوق هنر واریز می‌شود. من‌بعد با تصویب لایحه هرچه مالیات از اصحاب فرهنگ و هنر گرفته می‌شود، پولش از خزانه به‌صورت مستقیم به صندوق هنر می‌رود که این موضوع اتفاق مهمی برای هنرمندان است.

او با بیان این‌که هنر در «صندوق هنر» یک نام اختصاری است و به معنای عام هنر نیست، گفت: «هـ» می‌شود هنرمند، «نون» می‌شود نویسندگان و «ر» می‌شود روزنامه‌نگاران. این هنر به معنای به معنای عام نیست؛ بلکه کلمه اختصاری است. البته ما اصحاب قرآن و عترت را هم در مجلس اضافه کردیم. با اجرایی‌شدن بند ح، ۵۰ درصد منابع مستقیم به صندوق هنر می‌آید که این اتفاق مهم‌ترش است. این صندوق می‌تواند همه نوع تسهیلات ارزان‌قیمت را ارائه دهد چنانچه ساخت مسکن را شروع کرده‌ایم.

منبع: تسنیم

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " تعیین تکلیف مالیات ناشران و هنرمندان توسط وزیر فرهنگ "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید