پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

توافق ایران برای تجارت آزاد با ۵ کشور / کالاها بدون مالیات وارد می‌شود؟

آواتار خبرنگار هایسود
200 بازدید
مالیات تجارت
تجارت آزاد
مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت گفت:توافق ایران برای تجارت آزاد: بعد از حدود ۶ سال مذاکره نخستین توافقنامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا در آستانه وقوع است.

میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت گفت: حدود ۶ سال است که با اتحادیه اوراسیا برای موافقت‌نامه تجارت آزاد در حال مذاکره هستیم. این مذاکرات در دو بخش انجام شده است که ۸ آبان ۹۸ نخستین بخش آن با تصویب مجلس اجرایی شد و حدود ۴ سال است که تجارت ترجیحی با اوراسیا داشتیم و منجر به توسعه تجارت دو طرف شده است. پیش از این تجارت ایران و اوراسیا ۲.۵ میلیارد دلار بود و امروز به ۵ میلیارد دلار رسیده است. مطالعات ظرفیت تجارت ایران و اوراسیا را حدود ۲۰ میلیارد دلار براورد کرده است.

وی افزود: یک سال بعد از آغاز تجارت ترجیحی، یعنی آبان ۹۹ مذاکرات ما برای تبدیل تجارت ترجیحی به تجارت آزاد آغاز شد؛ امروز میتوانیم بگوییم که مذاکرات به اتمام رسیده و ۵ کشور بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان برای ایجاد تجارت آزاد با ایران توافق دارند. انتظار داریم پیش از پایان سال میلادی این موافقت نامه به امضا برسد و بعد از تصویب مجالس ۵ کشور اوراسیا و ایران اجرایی خواهد شد.

سیدی گفت: در موافقت نامه قبلی تنها ۱۰ درصد کالاها شامل تجارت ترجیحی می‌شد و این عدد برای موافقت نامه جدید به حدود ۹۰ درصد خواهد رسید. با توجه به رشد ۸۲ درصدی تجارت ما در سال ۹۸ و بعد از امضا توافق اولیه میتوانیم پیش‌بینی کنیم که ظرفیت افزایش تجارت وجود دارد و عزم سیاسی برای تحقق آن وجود دارد.

مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت افزود: این نخستین موافقت نامه تجارت آزاد کشور ماست و می‌تواند تاثیر زیادی بر تجارت کشور داشته باشد. این توافقنامه کمک کرده تا مسیر مذاکره با سایر کشورها هم فراهم شود و امیدواریم به زودی بتوانیم به مرحله تحقق برسد.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " توافق ایران برای تجارت آزاد با ۵ کشور / کالاها بدون مالیات وارد می‌شود؟ "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید