پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

جزئیات دریافت مالیات از حساب بدهکاران

آواتار خبرنگار هایسود
116 بازدید
اخبار مالیات

رییس کل سازمان امور مالیاتی از ابلاغ لایحه تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی، نحوه برداشت مالیات از حساب ابربدهکاران و دانه‌درشت‌ها خبر داد.

محمدهادی سبحانیان امروز در نشست خبری با ذکر اینکه نظام مالیاتی اجرا کننده ی قوانین است، اعلام کرد: مهم‌ترین راهبرد ما در نظام مالیاتی این است که عدالت را به معنای واقعی کلمه برقرار کنیم و گسترش دهیم. یکی از مصادیق بارز آن تمرکز نظام مالیتی بر دانه درشت‌ها و کاهش بار مالیاتی از مودیان کوچک است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: یکی از مصادیق این مهم را در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مشاهده کردیم. سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل را با پیگیری های سازمان امور مالیاتی، ۳ برابر افزایش دهیم البته به شرط اینکه به شکل شفاف عمل کنند. بر این اساس معافیت مالیاتی اصناف از ۴۷ میلیون تومان در سال به ۱۴۷ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

به صفحه تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید.

سبحانیان با اشاره به افزایش درآمد های مالیاتی، گفت: با استفاده از ابزارهای اطلاعاتی، نظارت های بسیاری بر مسیر فرارهای مالیاتی در نظر گرفته شده است. در این راستا احکامی را هم در بودجه ۱۴۰۳ در نظر گرفتیم و مجلس نیز اختیاراتی را به ما داد تا با روش‌های داده کاوی و استفاده از ظرفیت‌های مرکز مبارزه با پولشویی، فرارهای بزرگ مالیاتی که با حساب‌های غیرتجاری فعالیت می‌کنند را شناسایی کنیم.

اخبار مالیات
جزئیات دریافت مالیات از حساب بدهکاران ۳

در ادامه معاون وزیر اقتصاد گفت: بسیاری از افراد به ویژه دانه درشت‌ها حتی در برخی از دستگاه‌های دولتی تلاش می‌کردند حداکثر استفاده را از ارزش زمانی پول ببرند. برای جلوگیری از این نوع فرار مالیاتی حکمی در مجلس برای بدهی‌های قطعی شده مالیاتی که همه فرایندهای دادرسی مالیاتی طی شده، تصویب شد تا بتوانیم از حساب آن ابربدهکاران مالیاتی برداشت کنیم.

او اضافه کرد: در حقیقت با استفاده از تکنولوژی صرفاً به میزان بدهی قطعی شده مالیاتی از حساب بدهکار مالیاتی مسدود کنیم و دیگر تمام حساب‌های بدهکاران مسدود نخواهد شد.

سبحانیان به این نکته که افزایش سطح معافیت مالیاتی بی سابقه است اشاره کرد و افزود: مودیان مالیاتی که تا سقف ۶.۷ میلیارد تومان درآمد داشتند می‌توانستند بدون تسلیم اظهارنامه مالیات بدهند که این عدد تا ۱۸ میلیارد تومان افزایش یافت.

وی در ادامه گفت: در نظام مالیاتی صرفاً به دنبال وصول مالیات نیستیم بلکه به دنبال بهبود فرایند مالیات ستانی هستیم، و ادامه داد: برخی از پرونده‌های مالیاتی سالیان زیادی است که باز هستند که برای مختومه کردن این پرونده‌ها از مجلس مصوبه گرفتیم تا سال آینده با محاسباتی که انجام می‌دهیم و با استفاده از ضرایب کاهشی، پرونده این افراد را ببندیم. آمادگی بخشش جرایم مالیاتی این افراد را داریم اما باید در پارادایم جدید مالیاتی وارد شوند و ناظر به آینده تکالیف خود را انجام دهند.

سبحانیان افزود: لایحه‌ای را با عنوان تسهیل تکالیف مودیان را خدمت مجلس تقدیم کردیم که دیروز ابلاغ شد تا با یک شیب ملایم مودیان صورت حساب مالیاتی خود را بپردازند.

به صفحه مشاوره مالیاتی مراجعه کنید.

سبحانیان در مورد مالیات ستانی از املاک لوکس و خودروها گفت: آن چیزی که در قانون تعیین می‌شود اخذ مالیات از خانه‌ها یا خودروهای گران قیمت با یک عدد مشخص است. در سال ۱۴۰۲ برای خانه‌های گران قیمت رقم ۲۰ میلیارد تومان بود اما برای سال آینده ۳۵ میلیارد تومان است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی گران قیمت با مالیات ۴۰۰ میلیارد تومان، برای سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۰ هزار و ۵۰۰ خانه با مالیات ۱.۲ همت و برای سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶۰ هزار واحد مسکونی با مالیات حدود ۷ همت شناسایی شد که در فرایند وصول قرار دارد و تا انتهای بهمن ماه فرصت پرداخت این مالیات وجود دارد. در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی در خصوص عملیات اجرایی یعنی نقل و انتقال ملک، مالیات را به صورت قهری از مالکان اخذ خواهیم کرد. طی دو سال اخیر حدود ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات از خانه‌های لوکس اخذ کردیم.

او با اشاره به مالیات خودروهای لوکس گفت: برای سال ۱۴۰۰ حدود ۲ همت مالیات برای ۱۷۷ هزار خودرو، برای سال ۱۴۰۱ برای ۲۵۰ هزار خودرو ۲.۳ همت و برای سال جاری برای ۱۶۲ هزار خودرو ۲.۸ همت مالیات تعیین شد.

سبحانیان افزود: تا امروز ۱.۵ همت مالیات از خودروهای لوکس اخذ شده است. البته امکان شکایت برای مالکان خودرو و خانه‌های لوکس فراهم شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: در راستای بهبود نظام کسب و کار نکته دیگر این است که برای پرونده‌های بسیار زیادی که از گذشته باقی مانده است، از مجلس حکم گرفتیم، تا حتی برای افرادی که اظهارنامه ارائه نداده بودند، بیایند و اصل مالیات خود را بدون جریمه پرداخت کنند.

سبحانیان تصریح کرد: امروز شاهد هستیم که بسیاری از شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی که فروش آنها بیش از ۱۸ میلیارد تومان بوده است به سامانه پیوسته اند و ما بخش عمده مالیات را از این مسیر وصول خواهیم کرد. خود سازمان امور مالیاتی برای تسهیل فرآیند لایحه‌ای را تقدیم مجلس کرد تا مودیان به مرور تکالیف خود را انجام دهند.

وی تاکید کرد: گذر از نظام سنتی نیازمند فرآیند مشخصی است که خود تحول بزرگی است. انجام تکالیف در سامانه مودیان نیازمند مخارج بالا، حسابدار یا سیستم خاص نیست. با در اختیار قراردادن پز اندرویدی که در نانوایی‌های کل کشور نیز قابل مشاهده است، می‌توان صورت حساب الکترونیک صادر کرد. این امکان فراهم شده و توزیع گسترده را انجام خواهیم داد.

به صفحه تهیه لایحه دفاعیه مالیاتی مراجعه کنید.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: بعضی از اصناف خود می‌گویند که اگر همکاران بدانند که سامانه مودیان چه مزایایی را ایجاد می‌کند خودشان می‌آیند و وارد سامانه می‌شوند. در صورتی که افراد در این سامانه عضو شوند، سازمان امور مالیاتی دیگر حق رسیدگی به پرونده را ندارد. برای اینکه جلوی برخوردهای چندگانه با مودی را بگیریم از ابزار سامانه مودیان استفاده می‌کنیم.

وی به بخشودگی جرایم مالیاتی اشاره کرد و گفت: بخشودگی جرایمی به مناسبت دهه فجر اعلام شد. در صورتی که مودیان مالیات خود را پرداخت کنند جرایم اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی ۲ میلیارد تومان بخشوده خواهد شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: به علاوه امکان بخشودگی جرایم ۱۰۰ را برای افرادی که در گذشته اعتراض داشتند فراهم کردیم. هدف ما مختومه شدن پرونده‌های گذشته است.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " جزئیات دریافت مالیات از حساب بدهکاران "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید