پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

مالیات اصناف کشور

آواتار خبرنگار هایسود
184 بازدید
اخبار مالیات

بر اساس آخرین اعلام سازمان امور مالیاتی در هشت ماهه امسال سهم مالیات مشاغل هفت درصد از کل وصولی در حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان است همچنین مالیات نصف اصناف، صفر است.

دولت سیزدهم با حمایت از صاحبان مشاغل و اصناف مالیات ستانی عادلانه را در پیش گرفته است و در دو سال متوالی طی آمارهای سازمان امور مالیاتی مالیات این قشر حدود ۷ درصد کل مالیات است این در حالی است که مالیات نیمی از مشاغل نیز صفر پیش بینی شده است به این معنی که عملا سازمان مالیاتی هیچ گونه مالیاتی بابت عملکرد یک سال آنها دریافت نمی‌کند.

سهم مالیات اصناف و صاحبان مشاغل در تولید ناخالص داخلی ۲۰ تا ۳۰ درصد است، با این اوصاف سهم آنها از درآمد مالیاتی فقط هفت درصد است.

شاید صفحه مشاوره مالیاتی برای شما مفید باشد.

در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از مشاغل و صاحبان اصناف کمتر از ۱۰ میلیون تومان مالیات برای یک سال می‌پردازند.

مالیات اصناف
مالیات اصناف کشور ۳

طبق آخرین گزارش از سازمان امور مالیاتی کشور، مالیات ٢٠ درصد از اصناف بین صفر تا پنج میلیون تومان و حدود ١٠ درصد بین پنج تا ۱۰ میلیون تومان، ١٢ درصد بین ١٠ تا ۳۰ میلیون تومان و تنها ۸ درصد از اصناف ۳۰ میلیون تومان به بالا مالیات پرداخت کردند. بر این اساس، امسال بیش از ۵۰ درصد (حدود چهار میلیون) از مشاغل، مالیات صفر و حدود ۴۰ درصد نیز مالیات زیر بیست میلیون تومان پرداخت کرده‌اند.

متوسط پرداخت مالیات اصناف ۵ میلیون تومان است

طبق اطلاعات و داده های سازمان امور مالیاتی کشور، متوسط مالیات پرداختی صاحبان مشاغل و اصناف حدود پنج میلیون تومان، پزشکان و دندانپزشکان به‌طور متوسط در سال ۳۵ میلیون تومان، مالکان نمایشگاه‌های اتومبیل و نمایندگی شرکت‌های خودرو ۱۶ میلیون تومان، دفاتر اسناد رسمی ۱۴ میلیون تومان است.

همچنین طبق این گزارش، بنگاه‌های املاک ۱۰ میلیون تومان، مالکان رستوران‌ها و طلافروشان مالیات ۹ میلیون تومان و سایر اصناف از جمله وکلا، لوازم یدکی خودرو، هنرمندان، فروشندگان سیگار و تنباکو، کیف و کفش، لوازم‌خانگی، فرش و موکت، لوازم صوتی و تصویری، لوازم التحریر، مسافرخانه‌ها و انوان نان‌های سنتی مالیاتی بین یک تا هشت میلیون تومان در سال بوده است.

به صفحه تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید.

سازمان امور مالیاتی کشور در دولت سیزدهم جلسه های مختلفی با اصناف و مشاغل مختلف برگزار کرده است که در این نشست ها شخص رییس سازمان امور مالیاتی کشور حضور پیدا کرده و به مشکلات و دغدغه های مالیاتی فعالان اقتصادی پاسخ گفته است.

همچنین از سوی این سازمان در بازارها، مساجد و اتاق اصناف برای تسهیل در پرداخت مالیات، میزهای خدمت برپا شده است که در آن اقدام به رسیدگی سوالات صاحبان مشاغل در خصوص قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی، متناسب سازی اینتا کدها، مالیات نرخ سود فعالیت‌ها، استرداد مالیات بر ارزش افزوده، بخشودگی جرایم و تقسیط بدهی‌ها و نظایر آن پرداخته شده است.

سهم ۷ درصدی اصناف از پرداخت مالیات در ۸ ماه امسال

در دولت سیزدهم سازمان امور مالیاتی با شفافیت و تاکید بر شناسایی ۲.۷ میلیون مودی جدید و بستن گلوگاه های فرار مالیاتی موفق به وصول درآمدهای مالیاتی شده است بر اساس آخرین گزارش در هشت ماهه امسال بالغ بر ۴۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که بیش از مجموع وصولی مالیات سال ۱۴۰۱ (حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان) است.

در هشت ماهه سال‌جاری بالغ بر ۴۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (حدود ۳۱۰ هزار میلیارد تومان) رشد ۵۸ درصدی و نسبت به بودجه مصوب تحقق ۹۸ درصدی را نشان می دهد.

رشد درآمدهای مالیاتی بدون وارد آمدن فشار بر بخش مشاغل و کارکنان بخش خصوصی و دولتی صورت گرفته به طوری که در ۸ ماهه سال‌جاری سهم مالیات مشاغل ۷ درصد از کل وصولی در حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان و سهم مالیات کارکنان بخش خصوصی و عمومی ۱۰ درصد از کل وصولی، ۴۹ هزار میلیارد تومان می باشد. همچنین طی دو سال گذشته از بار مالیاتی بخش تولید نیز به میزان ۷ واحد درصد کاسته شده است یعنی از ۲۵ به ۱۸ درصد رسیده است.

به صفحه تهیه لایحه دفاعیه مالیاتی مراجعه کنید.

قبل از دولت سیزدهم مالیات به‌صورت علی‌الراس و بر اساس چانه زنی محاسبه می‌شد که اشکالات فراوانی داشت و بر اساس درآمد واقعی افراد نبود و اغلب مودیان از این روش پرداخت مالیات گله‌مند بودند اکنون در این دولت با تکیه بر اطلاعات و آمارهای دقیق از وضعیت کسب و کار اصناف مالیات ها بر اساس درآمد افراد حساب می شود.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " مالیات اصناف کشور "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید