پل های ارتباطی هایسود

تمامی اطلاعات مورد نیاز ارتباط با ما را در زیر مشاهده و در صورت نیاز از هر کدام از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

معافیت مالیاتی بعضی اشخاص و کسب و کارها

آواتار خبرنگار هایسود
208 بازدید
معافیت مالیات

بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ در روزهای پایانی آبان توسط دولت به مجلس فرستاده شد و متن آن هم رسانه‌ای شد. برخی جداول مهم لایحه موجود نیست و متن منتشر شده لایحه هنوز کامل نیست. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بودجه سال آینده، درآمدهای مالیاتی دولت حدود ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. با این وجود، در همین اولین بخش لایحه بودجه هم رد پای انواع معافیت‌های مالیاتی مشخص است.

دولت بخش اول لایحه بودجه سال آینده را با کمی تاخیر به مجلس ارسال کرد. این تاخیر به دلیل درگیری نمایندگان با تصویب برنامه هفتم توسعه بود. افزایش ۴۹.۸ درصدی درآمدهای مالیاتی دولت، در وضعیت تورمی و معیشتی جامعه، انتقادهایی را در پی داشت.

با این وجود، معافیت های مالیاتی در بخش نخست لایحه بودجه به چشم می خورد. از معافیت‌های حقوق و درآمد گرفته تا موارد تشویقی.

معافیت مالیاتی
معافیت مالیاتی بعضی اشخاص و کسب و کارها ۳

کارمندان، کارگران و کسبه ای که از مالیات معاف می‌شوند

از جمله معافیت‌هایی که بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، هر ساله در لایحه بودجه درج می‌شود، به حقوق و درآمد بازمی‌گردد. در واقع دولت، حداقل حقوق و درآمدی را که مشمول مالیات می‌شود تعیین می‌کند.

در متنی که از لایحه بودجه ۱۴۰۳ منتشر شده، سقف معافیت مالیاتی برای اصناف و مشاغل نیز درآمد سالیانه ۵۷۰ میلیون و ماهیانه ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

سقف معافیت مالیاتی سالیانه برای حقوق‌بگیران، مانند سال گذشته ۱۲۰ میلیون تومان است؛ یا به عبارتی ماهانه ۱۰ میلیون تومان.

اما از همان زمان انتشار لایحه، با توجه به شرایط تورمی و اقتصادی کشور به این اعداد انتقاد شد. منتقدان سقف‌های تعیین شده را پایین‌ می‌دانستند. همین موضوع باعث شد که چند روز پس از انتشار متن آن، رئیس سازمان امور مالیاتی از افزایش این اعداد خبر دهد. محمد هادی سبحانیان روز سه‌شنبه ۷ آذر در توئیتی اعلام کرد که رئیس‌جمهور با افزایش سقف معافیت مالیاتی سالیانه موافقت کرده و در اصلاحیه لایحه بودجه ارقام درج شده، تغییر می‌کنند.

به صفحه مشاوره مالیاتی مراجعه کنید.

ایسنا شنیده‌ها در مورد سقف معافیت مالیاتی را حقوق ماهیانه ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای کارکنان و کارمندان و درآمد ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان برای اصناف اعلام کرده است. به عبارت دیگر، در صورت صحت این ارقام و تصویب آنها در مجلس، درآمدهایی کمتر، از مالیات معاف می‌شوند.

تشویق به فرزندآوری با روش معافیت مالیاتی

اما در مورد معافیت مالیاتی مربوط به حقوق و درآمد، کار به همین جا ختم نمی‌شود. در این زمینه، افراد به ازای فرزند سوم به بعد، مشمول ۱۵ درصد افزایش در تخفیف مالیاتی می‌شوند. این رقم برای والدین دهه شصتی ۳۰ درصد تعیین شده است.

همچنین بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳، اشخاص حقیقی که تنها منبع درآمد آنها، املاک و مستغلات باشد، تا سقف ۴۵ میلیون تومان در سال، از مالیات معاف می‌شوند.

حمایت مالیاتی از پیام‌رسان‌های داخلی

علاوه بر معافیت‌های مربوط به حقوق، موارد و بخش‌های دیگری نیز در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

یکی از این حوزه‌ها که انتقادهایی را نیز در پی داشته است، به پلتفرم‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی بازمی‌گردد. دولت تاکید زیادی بر حمایت از این سکوها به هر قیمتی دارد و با گسترش فیتلرینگ‌ نیز آمار و ادعاهای مختلفی را در مورد افزایش کاربران آنها اعلام می‌کند.

به صفحه تهیه و تنظیم اظهار نامه مالیاتی مراجعه کنید.

حالا پلتفرم‌های بومی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز مانند سال گذشته، از حمایت بی‌نصیب نمانده‌اند. بر اساس این لایحه، درآمدی که اشخاص حقیقی از کسب و کارهای فعال خود در پیام‌رسان‌های داخلی تا پایان سال ۱۴۰۲ به دست بیاورند، از مالیات معاف شدند؛ البته به شرطی که این اشخاص تا پایان سال ۱۴۰۱، هیچ پرونده مالیاتی نداشته باشند و سکویی که در آن فعال هستند نیز به تایید وزارت ارتباطات رسیده باشه.

معافیت‌های مالیاتی، اپراتورهای ارتباطی تا ناشران

در بخش‌های دیگری از لایحه دخل و خرج دولت، برخی کسب و کارها از معافیت مالیاتی برخوردار شده‌اند؛ از جمله ناشران. البته معافیت آنها از ۱۰۰ درصد در قوانین سال‌های گذشته، به ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تغییر این موضوع پیگیری کرده است.

همچنین دولت تعیین کرده است که مانده حساب توسعه شبکه فیبر نوری در قانون بودجه سال ۱۴۰۲، پس از تاسیس صندوق توسعه به حساب این صندوق منتقل شود. در ادامه نیز قرار است مبالغ کمک به اپراتورهای ارتباطی از محل منابع این صندوق، از معاف مالیات باشد.

ضمن اینکه، مالیات نقل و نقل دارایی‌ها به/ از شرکت‌های سهامی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مستقیم و زمین و ساختمان، املاک و مستغلات، صفر است.

مواردی که ممکن است مشمول معافیت شوند

این موارد البته همه معافیت‌های مندرج در لایحه بودجه نیست. ضمن اینکه مواردی هم هستند که در قوانین بودجه برخی سال‌های گذشته مشمول مالیات با نرخ صفر، تخفیف مالیاتی یا بخشودگی جرایم مالیاتی شده بودند یا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند. ممکن است این فعالیت‌ها و نهادها برای سال آینده هم مشمول چنین معافیت‌هایی شوند.

به صفحه تهیه لایحه دفاعیه مالیاتی مراجعه کنید.

برخی از این موارد عبارتند از: انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی، مؤسسات خیریه، احزاب، تولید صنایع دستی، گروه‌های جهادی، برخی فعالیت‌های قرآنی و خیرین آبرسانی روستایی و شرکت‌های دانش بنیان.

همچنین فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد تجاری، سود سپرده و جوایز بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مجاز، مراکز اقامتی، برخی از هتل‌ها و تاسیسات گردشگری و تعدادی از شرکت‌های دولتی و اماکن و نهادهای مذهبی نیز ممکن است با تصویب مجلس، شامل معافیت مالیاتی شوند.

اطلاعات این نوشته

شما میتوانید در صورت تمایل این پست را در شبکه های اجتماعی خود بازنشر دهید .

اشتراک گذاری این پست:
نظرات ارزشمند شما در هایســـود

بدون دیدگاه برای پست " معافیت مالیاتی بعضی اشخاص و کسب و کارها "
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید